Koulutus:
2002      Teatteritaiteen maisteri (TeM), Teatterikorkeakoulu /Valo- ja äänisuunnittelun laitos                            1994       Ylioppilas, Helsingin kuvataidelukio

taiteellinen työskentely:
2019
Making of Lea KOM-teatteri, Helsinki /Ohjaus: Juha Hurme                                                                                  --Valosuunnittelu
Lammassaaressa - komedia käyttäytymissäännöistä Totem-teatteri, Espoo                                                    Ohjaus: Tuomas Timonen                                                                                                                                                --Lavastus, puvustus, graafinen suunnittelu, traileri
2018
House of the Rising Sun Voipaalan taidekeskus /Flash Voipaala                                                               --Valotaideteos
Ateria KOM-teatteri, Helsinki /Ohjaus: Mika Leskinen                                                                                                    --Valo- ja videosuunnittelu, traileri
Veriruusut KOM-teatteri, Helsinki /Ohjaus: Lauri Maijala                                                                                                    --Valosuunnittelu ja traileri
Tulppaanikupla Totem-teatteri, Espoo /Ohjaus: Janne Saarakkala                                                                                   --Graafinen suunnittelu, valokuvaus ja traileri
2017
House of the Rising Sun Pumppaamo, Suomenlinna /Flash1 valotaidenäyttely                                                               --Valotaideteos
MyBaby KOM-teatteri, Helsinki /Ohjaus: Hilkka-Liisa Iivanainen                                                                                        --Valo- ja videosuunnittelu, traileri
Kokki, varas, vaimo ja rakastaja KOM-teatteri, Helsinki /Ohjaus: Riko Saatsi                                                                --Valosuunnittelu                  
Lentämisen alkeet Totem-teatteri, Espoo /Ohjaus: Pilvi Porkola                                                                                       --Graafinen suunnittelu, valokuvaus ja traileri
2016   
Aleksis Kivi Seinäjoen kaupunginteatteri, suuri näyttämö /Ohjaus: Samuli Reunanen                                                    --Valo- ja videosuunnittelu
Sattumia ja sivupolkuja Totem-teatteri, Espoo /Ohjaus: Tuomas Timonen                                                                     --Lavastus, puvustus, valosuunnittelu ja graafinen suunnittelu, traileri
2015   
Messias tuloo! Seinäjoen kaupunginteatteri, suuri näyttämö /Ohjaus: Vesa-Tapio Valo                                                 --Lavastus ja valosuunnittelu
Siantappajat Seinäjoen kaupunginteatteri, suuri näyttämö /Ohjaus: Eija-Irmeli Lahti                                                      --Valosuunnittelu
Melusta valittanut puukotettiin Teatteri Takomo, Helsinki /Ohjaus: Tuomas Timonen                                                 --Lavastus, puvustus, valo-, video- ja äänisuunnittelu sekä graafinen suunnittelu.
Requiem Lakeuden risti -kirkko, Seinäjoki /Seinäjoen kaupunginorkesterin konsertti                                                     --Valosuunnittelu
Amadeus Seinäjoen kaupunginteatteri, suuri näyttämö /Ohjaus: Ain Mäeots                                                                  --Valosuunnittelu
2014    
Kaisa ja Otto Seinäjoen kaupunginteatteri, suuri näyttämö /Ohjaus: Kimmo Kahra                               --Valosuunnittelu
Kultalampi Seinäjoen kaupunginteatteri, suuri näyttämö /Ohjaus: Jukka Keinonen                              --Valosuunnittelu
Paleltunut taivas Seinäjoen kaupunginteatteri, Verstasteatteri /Ohjaus: Hanna Korhonen ja Kimmo Kovanen --Valosuunnittelu         
2013   
Dorian Grayn muotokuva Kokkolan kaupunginteatteri, pieni näyttämö /Ohjaus: Sini Pesonen                           --Videoinstallaation suunnittelu ja toteutus esitykseen yhdessä kuvanveistäjä                                                          Eeva-Maija Prihan kanssa                                                                 
Eldorado Teatteri Takomo, Helsinki /Ohjaus: Akse Pettersson                                                                 --Valosuunnittelu
Viettelyksen vaunu Kokkolan kaupunginteatteri, suuri näyttämö /Ohjaus: Sini Pesonen                             --Valosuunnittelu
Peer Gynt Seinäjoen kaupunginteatteri, suuri näyttämö /Ohjaus: Riko Saatsi                                        --Valosuunnittelu
2012  
Esitystaiteen markkinat Kuratointi ja tekninen tuotanto kaksipäiväiseen tapahtumaan,                                 yhdessä Arttu Kurttilan kanssa /Zodiak – Uuden tanssin keskus, Helsinki
2011           
Viimeinen esitys Viipurin taiteellinen teatteri /Teatteri Takomo, Helsinki /Ohjaus: Katariina Numminen   --Valosuunnittelu
Bruce Willis Saves The World Tutkivan teatterityön keskus /Teatterimonttu, Tampere /Ohjaus: Riko Saatsi --Valosuunnittelu ja graafinen suunnittelu
Paratiisi Teatteri Takomo, Helsinki /Ohjaus: Sini Pesonen                                                                               --Valosuunnittelu
Nimeämätön Teatterikorkeakoulu, Helsinki /Koreografia: Ari Tenhula                                                       --Valosuunnittelu
2010   
Amerikka Teatteri Takomo /Circus Maximus, Helsinki /Ohjaus: Pauliina Feodoroff                                        --Valosuunnittelu
Madame de Sade Ooppera Skaala /Korjaamo, Vaunuhalli, Helsinki /Ohjaus: Janne Lehmusvuo               --Valosuunnittelu
Kaironautilos Poriginal galleria, Pori /Työryhmä: Jyrki Pylväs, Jussi Saivo, Tomi Suovankoski                          --Installaationäyttely
Before & After Täydenkuun Tanssit, Pyhäjärvi /Koreografia: Riina Saastamoinen                                          --Valosuunnittelu
Myötätunto Teatteri Takomo, Helsinki /Ohjaus: Akse Petterson                                                                    --Valosuunnittelu
Secret of The Space Goat Sabotanic Garden /Circus Maximus, Meet Factory, Praha, Tsekki                       --Valosuunnittelu ja esiintyminen
2009   
Urpon ja Turpon joulu Teatteri Hevosenkenkä, Espoo /Ohjaus: Kirsi Aropaltio                                          --Valosuunnittelu
Raivokabaree Espoon Kaupunginteatteri /Ohjaus: Juha Siltanen                                                                   --Valosuunnittelu, lavastus yhdessä ohjaajan kanssa                                                                                                     videoiden suunnittelu ja toteutus yhdessä Ina Niemelän kanssa
Itsettömät Teatteri Takomo, Helsinki /Ohjaus: Riko Saatsi                                                                                         --Valosuunnittelu
Aina joku eksyy Teatteri Imatra, Imatra /Ohjaus: Jukka Keinonen                                                                   --Valosuunnittelu
Circus Maximus Festival Universum, Helsinki /Teatteriryhmä Circus Maximus                                               --Tekninen tuotanto
Underneath Kulttuurikeskus Stoa, Helsinki /Koreografia: Riina Saastamoinen                                                 --Talosuunnittelu
Hever a.k.a. Tunkki Sabotanic Garden /valot useisiin esityksiin, mm. MeetFactory, Praha, Tsekki
2008 
Uncanny Valley Circus Maximus / Puoli-Q, Helsinki /Ohjaus: työryhmä                                                                      --Valosuunnittelu
Karjalala Korjaamo, Vaunuhalli, Helsinki /Viipurin Taiteellinen Teatteri /Ohjaus: Katariina Numminen             --Lavastus ja valosuunnittelu
Esitys merinäköalalla site specific –esitys /Maus & Orlovski /Ohjaus: Tuija Kokkonen                           --Äänisuunnittelu ja esiintyminen
Mozartmaschine Avanti! – orkesteri /Ryhmäteatteri, Helsinki /Ohjaus: Juha Siltanen                                          --Valosuunnittelu
2007  
Freak-a-zo! Zodiak – Uuden tanssin keskus, Helsinki /Koreografia: Arja Tiili                                                   --Valosuunnittelu
Maailman Paras Circus Maximus / Kiasma-teatteri, Helsinki /Ohjaus: Mikko Kanninen                               --Valosuunnittelu
Mekanogenesis Taidepanimo, Lahti /Työryhmä: Jyrki Pylväs, Jussi Saivo, Tomi Suovankoski                       --Installaationäyttely
Putoaminen Q-teatteri, Helsinki /Ohjaus: Antti Raivio                                                                                 --Valosuunnittelu
Huora Teatteri Takomo, Helsinki /Ohjaus: Miko Jaakkola                                                                                            --Valo- ja äänisuunnittelu
Haje  Zodiak – Uuden Tanssin Keskus, Helsinki /Koreografia: Liisa Risu                                                            --Valosuunnittelu
Simpanssiveljeni Bruno  Teatteri Hevosenkenkä, Espoo /Ohjaus: Kirsi Aropaltio                                         --Valosuunnittelu
Non Profit  Elokuva /Ohjaus: Pauliina Feodoroff /Kuvaus: Mikko Enqvist                                                             --Elokuvan valaistus
2006 
Hotelli Unohdus Koko-teatteri, Helsinki /Koreografia: Heidi Masalin                                                                      --Valosuunnittelu
Hesari Vilkuttaa Linnanmäen valokarnevaalit ja Valon Voimat festivaali                                                       --Valotaideteos
Lammassaaressa Circus Maximus /Kulttuuritalo, Helsinki /Ohjaus: Tuomas Timonen                           --Valosuunnittelu, lavastus ja pukusuunnittelu
Herra Tossavainen  Maus & Orlovski /Kiasma-teatteri. Helsinki /Ohjaus: Tuija Kokkonen                       --Valosuunnittelu ja esiintyminen
Richard 3 Circus Maximus /Zodiak - Uuden tanssin keskus, Helsinki  Ohjaus: Hanno Eskola                              --Valosuunnittelu  
Deadly After Dark Zodiak - Uuden tanssin keskus, Helsinki /Koreografia: Arja Tiili                                     --Valosuunnittelu
Kuoliaaksi kutitus Teatterikorkeakoulu, Helsinki /Ohjaus: Heidi Räsänen                                                  --Valosuunnittelu                                
Opetusnäytelmä  Teatteri Takomo, Helsinki /Ohjaus: Katariina Numminen                                                        --Lavastus ja valosuunnittelu
2005   
No-one Koko-teatteri, Helsinki /Koreografia: Arja Tiili                                                                                    --Valosuunnittelu
Pompeji Circus Maximus /Teatteri Takomo, Helsinki /Ohjaus: Sami Keski Vähälä                                           --Valosuunnittelu
Dark Amber  Valon Voimat festivaali                                                                                                                    --Valotaideteos yhdessä kuvanveistäjä Eeva-Maija Prihan kanssa
Algoritmi Teatteri Takomo, Helsinki /Ohjaus: Miko Jaakkola                                                                            --Valosuunnittelu
Aphelion - eli 86. maaliskuuta Circus Maximus /Puoli-Q, Helsinki /Ohjaus: Työryhmä                            --Valosuunnittelu              
Nelostie Q-teatteri, Helsinki /Ohjaus: Juha Hurme ja Ari Wahlsten                                                               --Valosuunnittelu
Mies tulee - oletko valmis  Teatteri Takomo, Helsinki /Ohjaus: Atro Kahiluoto                                          --Valosuunnittelu
Yksityinen  Teatterikorkeakoulu, Helsinki /Ohjaus: Milja Sarkola                                                              --Valosuunnittelu    
Tyttöjen ilta Ateneum-Sali, Helsinki /Ohjaus: Tuomas Timonen ja Aune Kallinen                                          --Valosuunnittelu
Mestaritontun seikkailut  Teatteri Hevosenkenkä, Espoo /Ohjaus: Kirsi Aropaltio                                            --Valosuunnittelu
2004   
Yönsininen Vanhan Kirkon puisto, Helsinki /Valon voimat festivaali                                                                          --Vanhan kirkon julkisivuvalaistus
Metri  Zodiak - Uuden tanssin keskus ja Circus Maximus yhteistuotanto, Zodiak, Helsinki /Koreografia: Liisa Risu --Valosuunnittelu ja grafiikka
Mamma Meedio  Q-teatteri, Helsinki /Ohjaus: Karla Loppi                                                                                   --Valosuunnittelu lisäesityksiin
Rivosuinen prinsessa  Q-Teatteri, Helsinki /Ohjaus: Kari Heiskanen                                                                  --Valosuunnittelu
Valossa näkyy reikä  Teatterikorkeakoulu, Helsinki /Ohjaus: Katariina Numminen                                           --Lavastus, valosuunnittelu, animaatio sekä videot
Saku Sellonsoittaja  Teatteri Hevosenkenkä, Espoo / Ohjaus: Kirsi Aropaltio                                           --Valosuunnittelu ja äänitehosteet
Ovela Kettu  Sibelius-akatemian ooppera, Suomen Kansallisooppera /Alminsali, Helsinki Ohjaus: Ville Sandqvist --Valosuunnittelu
2003   
Välke  Piperin puisto, Suomenlinna /Valon voimat festivaali                                                                              --Valotaideteos
Stalker  Circus Maximus, Helsigin Kaupunginteatteri ja Tampereen Työväenteatteri /Ohjaus: Mikko Kanninen  --Valosuunnittelu
Matkalla Bogotaan  Circus Maximus /Suomen Urheilumuseo, Helsinki /Ohjaus: Miko Jaakkola             --Valosuunnittelu
Minun poikani tarina Teatterikorkeakoulu /Tampere-talo, studio /Ohjaus: Tuomas Timonen                          --Valosuunnittelu lisäesityksiin
…vita brevis Teatterikorkeakoulu, Helsinki /Koreografia: Jens Walentinson                                                      --Valosuunnittelu
Charles Dexter Wardin tapaus  Circus Maximus /Koko-teatteri, Helsinki /Ohjaus: Tero Heinämäki                 --Valosuunnittelu
Julkinen - offentlig  Teatterikorkeakoulu, Helsinki /Ohjaus: Milja Sarkola                                                         --Valosuunnittelu
Lentoharjoituksia Teatterikorkeakoulu, Helsinki /Ohjaus: Karoliina Helminen                                                    --Valosuunnittelu
L.Onervasta - I Did It My Way  Teatterikorkeakoulu, Helsinki /Ohjaus: Hilkka Hyttinen                              --Valosuunnittelu
2002  
Herakles  Teatterikorkeakoulu, Helsinki /Ohjaus: Atro Kahiluoto                                                                        --Valosuunnittelu    
Eräänlaista riemua  Tanssiryhmä Tsuumi /Kino Helsinki, Helsinki /Koreografia: Johanna Ekman                       --Valosuunnittelu
Mätäkuu Q-teatteri, Helsinki /Ohjaus: Raila Leppäkoski                                                                                      --Valosuunnittelu
Kaspar  Kiasma-teatteri, Helsinki /Ohjaus: Vilppu Kiljunen                                                                                      --Valosuunnittelu
Lohdutusleikki  KOM-studio, Helsinki /Ohjaus: Anna Krogerus                                                                                      --Valo- ja äänisuunnittelu
2001 
Exode Teatre Principal de Vilanova i la Geltrú, Espanja /Ohjaus: Nuria Inglada                                                 --Valosuunnittelu
Virta  Tanssiryhmä tsuumi /KOM-teatteri, Helsinki /Koreografia: Matti Paloniemi                                             --Valosuunnittelu
Lihaa  Teatterikorkeakoulu, Helsinki /Koreografia: Arja Tiili                                                                                 --Valosuunnittelu
Kaksi Aurinkoa  Q-teatteri, Helsinki /Ohjaus: Atro Kahiluoto                                                                            --Valosuunnittelu         
2000    
Turing  Circus Maximus /Koko-teatteri, Helsinki /Ohjaus: Miko Jaakkola                                                                --Valosuunnittelu
Haamusärkyä Tanssiryhmä Tsuumi, Teatterikorkeakoulu, Helsinki /Koreografia: Johanna Ekman                          --Valosuunnittelu
Secundum  Koko-teatteri, Helsinki /Koreografia: Metsälintu Pahkinen                                                        --Valosuunnittelu ja lavastus                                
Hamletkone  Circus Maximus /Zodiak, Kaapelitehdas, Helsinki /Ohjaus: J-P Kiljunen                                  --Valosuunnittelu                                  
Puolitien laulu Taideteollinen korkeakoulu, Helsinki /Koreografia: Johanna Ekman                                      --Valosuunnittelu
Linna  Kaapelitehdas Turbiinisali, Helsinki /Ohjaus: Minna Harjuniemi                                                        --Valosuunnittelu
1999 
Kiihko Teatteritaivas /Teatterikulma, Helsinki /ohjaus: Jari Nissinen                                                                              --Valo- ja äänisuunnittelu
Tumma – syvä virta Teatterikorkeakoulu, Helsinki /Koreografia: Ervi Sirén                                                           --Valosuunnittelu
Camino  kokeellinen lyhytelokuva, työryhmä : Tomi Suovankoski, Jussi Saivo
Woyzeck Teatterikorkeakoulu, Helsinki /Ohjaus: Janne Suutarinen                                                                       --Valosuunnittelu
1998   
Poikanukke Teatterikorkeakoulu, Helsinki /Ohjaus: Anna Krogerus                                                                             --Valo- ja äänisuunnittelu

APURAHAT, PALKINNOT, LUOTTAMUSTOIMET:
2019         KOM-teatterin kannatusyhdistys ry / hallituksen puheenjohtaja                                                                   
2018 -->    KOM-teatterin kannatusyhdistys ry / hallituksen jäsen                                                                                                                                                                                                                         2017 -->    Suomen valo-, ääni- ja videosuunnittelijat ry /hallituksen jäsen                                                                                           Teatteri- ja mediatyöntekijöiden liitto /hallituksen jäsen
2012         Taiteilija-apuraha, yksivuotinen, Valtion Näyttämötaidetoimikunta                                                                                     2. Palkinto: Haapaveden seurakunnan yleinen taidekilpailu                                                                                                                                                                                          2008       Taiteilija-apuraha, yksivuotinen, Valtion Näyttämötaidetoimikunta
2004 - 2011    Circus Maximus /hallituksen jäsen 2004-2011 /hallituksen puheenjohtaja 2007 – 2011                  2002       1. palkinto Suomen valo- ja äänisuunnittelijoiden liiton valaistussuunnittelukilpailu
         
OPETUSTYÖT:
Metropolia ammattikorkeakoulu: tuntiopettaja ja luennoitsija. Esittävän taiteen koulutusohjelma, 2011-2013
Teatterikorkeakoulu: ohjaavana tuntiopettajana Klassikko-produktioissa sekä yksittäisissä näytelmäproduktioissa 2005-2009
Taideteollinen Korkeakoulu: Visuaalisen kulttuurin laitos, ympäristötaiteen osasto.                                                   Light and space –workshop, kaksi erillistä kurssia 2005

MUUTA:
Lukuisia valosuunnittelijan ja –teknikon keikkatöitä eri teattereissa, teatteri- ja tanssiryhmissä sekä festivaaleilla kotimaassa sekä ulkomailla
Graafista suunnittelua useille teattereille, bändeille ja klubikeikoille